רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

רוח המקום


ציורי הקיר בסטודיו של מרסל ינקו בעין הוד – חשיפה ושימור

רעיה זומר-טל

בראשית שנת 2009 התחיל פרויקט שחזור הסטודיו המקורי של מרסל ינקו ושימורו. כשבידינו תצלומים אחדים של מספר פינות, התחלנו לאתר את החפצים המקוריים שהיו בסטודיו ולאסוף אותם. בביתו של ינקו, מייסד עין הוד, הסמוך למוזיאון בכיכר המרכזית, חדר מבואה, חדר מרכזי שחלקו הצפוני שימש סטודיו וחלקו הדרומי חדר אירוח ושינה, ביניהם קשת מפרידה. מתצלומים היסטוריים למדנו כי קירות הבית היו מכוסים ציורי קיר וביקשנו לבחון זאת לעומק.

מומחי השחזור שי פרקש ואלי שאלתיאל הוזמנו לבדוק את קירות הסטודיו. בעבודה דקדקנית שארכה שנים אחדות הוסרו בסכין מנתחים סנטימטר אחר סנטימטר של שכבת הסיד העליונה. כמעט על כל הקירות הפנימיים השתמרו הציורים. הקיר המרכזי ועליו ציור של נשים עירומות השתמר ברובו ושוחזר במלואו. בשני הקירות הפנימיים בחדר המבואה התגלו ציורים במצב טוב. בקיר הכניסה התגלו שלושה דיוקנאות מוטים, ולצדם כתובת לועזית בעיפרון המזהה אותם עם מייסדי תנועת "דאדא".

ציורי הקיר שהתגלו בבית ינקו אינם יחידאיים בכפר. הם אפיינו בתי תושבים נוספים ומבני ציבור במרכז הכפר. היוזמה לצייר על קירות הבתים הייתה של מרסל ינקו, שהעריץ מסורת זו ועודד את המתיישבים החדשים לעטר את הקירות לכבוד נשפי פורים החל באמצע שנות ה-50 של המאה העשרים. "עשרות תושבי הכפר שעליהם נמנים טובי הציירים... שוקדים לשוות לנשף צורה מקורית של קרנבל. ב-13 בתים יכוסו הקירות ציורי קיר ענקיים מעשי ידיהם של אמנים ידועי שם. כל בית וסגנונו המיוחד... " (ארכיון בית גרטרוד קראוס, עין הוד, מכתב מ- 24.2.1956).

ההרצאה תסקור את תהליך החשיפה ואת עבודת המחקר והתיעוד באמצעותם ביקשנו לאתר חומר צילומי, מסמכים וקטעי עיתונות מהתקופה, לפענח את פשר הציורים ולתארך אותם. בנוסף יוצג תיעוד של ציורי קיר שעדיין חבויים זה יובל שנים מתחת לשכבות צבע באתרים נוספים בכפר.


>> חזרה לאינדקס תקצירי הכנס