רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

אותנטיות


בתי הכנסת העתיקים בגליל – על רוח המקום מבעד לעיני המשמר

עמית רוזנבלום ויעל אלף

בתי הכנסת העתיקים בעין נשוט ובמירון מייצגים הקשרים שונים של אותנטיות, מבחינת הסביבה והנוף האנושי, השימושים, ההיסטוריה והקהילה. שניהם שומרו במהלך השנה האחרונה בפרויקט להצלת בתי הכנסת העתיקים בגליל, לו שותפים רשות העתיקות ופרויקט ציוני דרך במשרד ראש הממשלה. עבודות השימור בכל אתר נמשכו מספר חודשים, בהם למד צוות השימור בין היתר את הסביבה ויצר קשרים עם אנשי המקום. החיבור האישי של המשמרים לעין נשוט ומירון מאפשר מבט נוסף על רוח המקום הייחודית לכל אחד מהאתרים.

אל בית הכנסת בעין נשוט מוביל שביל להולכי רגל כ- 2.5 ק"מ צפונית לקצרין. הוא ממוקם בשמורת טבע בלב שטח פתוח המשמש למרעה של עדרי בקר ושטחי אש צבאיים. בשנות השבעים למאה הכ' נחפר בית הכנסת ונחשפו באתר גם שני בתי בד. בית הכנסת קטן יחסית, בנוי אבני גזית מבזלת והוא עשיר בפריטים אדריכליים כגון, כותרות, עמודים ועיטורים שהם מהיפים והמפוארים שהתגלו בגולן. הפריטים הועברו לתצוגה במוזאון עתיקות הגולן בקצרין.

על בית הכנסת במירון קיימות עדויות היסטוריות עוד מימי הביניים. אלו מייחסות את בנייתו לרשב"י וקושרות אליו את האגדה כי אם משקופו הסדוק ייפול, אות הוא לביאת המשיח. סמיכותו לקבר הרשב"י מושך אליו את תלמידי הישיבה הסמוכה, מאמינים ואנשי 'שוליים' המתגוררים באתר באוהלים ארעיים. כתובת גרפיטי של "נחמן מאומן" על קיר בית הכנסת, נרות, סימני שרפה וכמויות גדולות של פסולת מעידים על השימושים במקום.

בהרצאה נעמוד על השוני במאפיינים של שני בתי הכנסת, ועל השפעתם על רוח המקום ותפיסת האותנטיות והשימור של האתר.


<< חזרה לאינדקס תקצירי הכנס