רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

רוח המקום


שיקום בית הכנסת העתיק בפקיעין על ידי אדריכל מאיר בן אורי ז"ל

יאיר בן אורי

באייר ה'תשי"ד - מאי 1954, פנה סגן שר הדתות, ד"ר זרח וורהפטיג לאדריכל האמן מאיר בן-אורי, בבקשה שיברר את מצב בית הקברות היהודי בפקיעין שסבל מהזנחה סביבתית.

לאחר עיון במקורות הספרותיים על פקיעין, ובמיוחד חוברת "הישוב היהודי בכפר פקיעין" - (בן-צבי 1922), ובמידע מהרב זילברמן מצפת, החליט בן-אורי שבהזדמנות זו רצוי לברר את מצב ארבעה אתרים מקודשים נוספים בפקיעין, ובהם בית הכנסת העתיק שלא שופץ מאז שנת 1873, ואשר לפי מסורת יהודי פקיעין הוקם על בסיס מבנה בית כנסת קדום לו, מתקופת בית שני. כוונתו של בן אורי היתה לכלול את הממצאים וההמלצות אודות חמשת האתרים בדוח אחד. בן-אורי ערך סקר ומדידות של כל האתרים, כולל רישומים מפורטים של בית הכנסת מבית ומחוץ. הדוח המפורט כולל תיאור המצב בכל אתר, 25 איורים ו-36 המלצות מפורטות, מהן 8 על בית הכנסת העתיק. כעבור כשלושה שבועות שלח בן-אורי את הדוח לסגן השר וצירף עותק נוסף עבור הנשיא בן-צבי "לתשומת לבו ואולי על מנת לשמוע הערות ותגובות". כתיבתו ועריכתו של דוח זה הובילה לתהליך מרתק של גיבוש תוכנית לשימור האתרים והשמשתם מחדש לצרכי הקהילה המקומית אך גם לצרכי תיירות, הנחלת מורשת וביסוסה של עמדה היסטורית לאומית.

המאמר מציג את הממצאים וההמלצות מהדוח של בן-אורי, את התוכניות המפורטות לשיקום בית הכנסת, השינויים שהתחוללו בפרק הזמן שבין הגשת הדוח ועד סיום העבודה, ואת מעורבותו של הנשיא יצחק בן צבי בתהליך. המאמר בוחן את דרכו של בן-אורי בשיקום והקמה מחדש של אתרים מקודשים ברוח "חדש ימינו כקדם", שהנחתה אותו ברבות מיצירותיו.


>> חזרה לאינדקס תקצירי הכנס